Csak a lovak! :)

Ha szereted a lovakat gyere fel sokszor erre az oldalra!

Szopós csikó gondozása

A csikó életének első hat hónapjában eléri a kifejlettkori marmagasságának és szárkörméretének 70-75, testtömegének 40-45 %-át. Az anyatej a végleges összetételét a harmadik-negyedik napra éri el. Ekkorra a csikó napi tejfogyasztása 10-12 liter, amely 0,5-0,8 liter tejet jelent szopásonként. Két-háromhetes korától a csikónak már adhatunk magas fehérjetartalmú, könnyen emészthető abrakkeveréket, csikótápot vagy roppantott zabot. Tápanyag szükségletét a csikó az első hónapban jórészt az anyatejből fedezi, különösen a fehérjét hasznosítja jól. Az első hónapban 1 kg tejből 100-120, a második hónapban már csak 75-80 gramm testtömeg-gyarapodást ér el. A kanca tejtermelése a laktáció második-harmadik hónapjában a legtöbb, ekkor általában 10-14 liter, de bőven tejelő hidegvérű kancáknál akár 18-20 liter is lehet. Mivel a kanca csecse viszonylag kicsi, ezért a csikó kis szünetekkel szinte állandóan szopik, amely ebben az időszakban akár 50-70 szopást is jelenthet naponta. Ezért igen lényeges, hogy a csikó az anyjával lehessen és bármikor szophasson. A harmadik hónaptól kezdve a csökkenő tejtermelés már nem fedezi a csikó tápanyagszükségletét, így egyre nagyobb a kiegészítő takarmányozás jelentőségbe. Ügyeljünk arra, hogy mindig legyen a csikó előtt nem sok, de tiszta, jó minőségű zab, abrakkeverék vagy csikótáp. Ebben az időszakban a takarmányfelvételt ne korlátozzuk, azaz ad libitum etethetjük az abrakot. A gyakorlatban elterjedt nézet szerint, ahány hónapos a csikó, annyi liter, azaz annyiszor 0,5 kg zabot adjunk neki. Ügyeljünk arra, hogy a második hónaptól jó minőségű ún. „csikószéna” is álljon a csikó rendelkezésére.

A szopós csikó felnevelésének teendői a kancák tartásától függően (kis- és nagyüzemi, ménesi, fogatolt) változhatnak.

Ménesi tartásban a kancákat abrakoláshoz minden alkalommal kössük le. A csikók részére ún. „csikóóvodát” alakítsunk ki. Ez általában az istálló valamelyik részén olyan elkerített terület, amelybe méretéből adódóan a kanca nem, csak a csikó tud bemenni és ott ad libitum szénát és abrakot fogyaszthat. Legelős tartás esetén terjed a mobil csikó-abrakoló alkalmazása, amely könnyen áttelepíthető a ménes tartózkodási helye szerinti legelőszakaszra, de futóistállóban is alkalmazható.

A csikós kancák fogatolása napjainkban már nem elterjedt, de ha erre sor kerül, akkor ügyeljünk arra, hogy a csikó az anyjához kötve sokkal lassabban tud haladni és gyorsan el is fáradhat. Ezért a csikós kancával kerüljük a hosszú utakat, időnként adjunk lehetőséget a csikónak a pihenésre, illetve a szopásra.

A szopós csikó különösebb ápolást nem igényel. A szabad levegő, a napfény, a természetes mozgás, a hempergőzés a hagyományos ápolási munkák egy részét elhagyhatóvá teszi. Az ápolásnak a kültakaró megtisztítása mellett azonban van egy másik jelentősége, az emberhez való szoktatás, amelynek előnyeit később, majd a betanításkor értékelhetjük. Ezért ha módunk van, amikor csak tehetjük, barátkozzunk a csikóval: fogjuk meg, simogassuk, vegyük fel a lábát és fokozatosan szoktassuk az emberhez. Nagyon fontos, hogy már szopós korban szoktassuk kötőfékhez a csikót és egy kicsit a kötőféken történő vezetéshez is. A pata gondozását (a hordozószél reszelését, rendellenes pataalakulások kiigazítását) már szopós korban el kell kezdeni.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 10
Tegnapi: 5
Heti: 15
Havi: 46
Össz.: 46 967

Látogatottság növelés
Oldal: Szopós csikó gondozása
Csak a lovak! :) - © 2008 - 2024 - csakalovakamindenem.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével egyszerű a honlap készítés! Programozói tudás nélkül is: Honlap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »